Potęga Wojny Informacyjnej. Ukraińcy zmusili 8 tys. Rosjan do odwrotu!

W wyniku specjalnych operacji informacyjnych, prowadzonych przez Siły Zbrojne Ukrainy, Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania z linii frontu ok. 8 tys. żołnierzy – przekazała Army Inform, agencja prasowa ukraińskiego resortu obrony. Warto przypomnieć przy tej okazji, że wojna z Rosją toczy się nie tylko w formie konwencjonalnej, ale także w cyberprzestrzeni.

Ukraina sformowała w trakcie wojny potężną cyberarmię, która odpiera ataki hakerskie Rosjan oraz demaskuje kremlowską propagandę. Ukraińcy mają też do dyspozycji wiele programów, które pozwalają im m.in. zlokalizować pozycje wroga oraz zidentyfikować tożsamość rosyjskich żołnierzy.

Przykładami są chatbot eWróg oraz oprogramowanie dostarczone przez amerykańską firmę Clearview AI. Pierwsze z wymienionych narzędzi jest dostępne na Telegramie. Aby uzyskać do niego dostęp należy potwierdzić, że jest się autoryzowanym użytkownikiem aplikacji Dіya.

Poprzez chatbota obywatele mogą zgłaszać, jaki sprzęt wojskowy widzieli niedawno oraz – jeśli jest taka możliwość – podać dokładną lub przybliżoną lokalizację rosyjskich pozycji. Narzędzie umożliwia także wysyłanie zdjęć i filmów.

Oprogramowanie firmy Clearview AI pozwala z kolei na rozpoznawanie twarzy. Opiera się ono na algorytmie, który korzysta z bazy danych, zawierającej ponad 20 miliardów obrazów. Zdjęcia pochodzą z ogólnodostępnych źródeł internetowych, w tym z mediów społecznościowych. Rozwiązanie pozwala namierzyć konkretną osobę, np. rosyjskiego żołnierza poległego w boju lub podejrzanego o zbrodnie wojenne.

Jak się okazuje, równie skuteczne są skierowane do wroga działania informacyjne (Ukraińcy prowadzą je przede wszystkim w sieci). Na wielu pozycjach skutecznie powstrzymaliśmy ataki informacyjne, kontratakowaliśmy i pokonaliśmy Rosjan. Na przykład udało nam się znacznie zmniejszyć skuteczność działań mobilizacyjnych prowadzonych przez Rosjan na okupowanych terytoriach obwodów ługańskiego i donieckiego – powiedział ekspert wojskowy Dmytro Snegirjow.

Dodał, że połączenie skutecznych działań Sił Zbrojnych z odpowiednim wsparciem informacyjnym znacznie zmniejszyło motywację rosyjskich żołnierzy do wojny z Ukrainą. Według niego doprowadziło to do wycofania z linii frontu co najmniej czterech wrogich pułków, czyli ok. 8 tys. żołnierzy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *