Powiązani z Putinem hakerzy atakują pierwszy kraj. Grożą też Polsce!

Hakerzy powiązani z rosyjskim rządem zaatakowali szereg stron internetowych, należących do włoskich instytucji i ministerstw. Uderzenie zostało potwierdzone przez policję, a eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wskazali, że za całą akcją stoi grupa Killnet. Co ważne, ten sam zespół hakerów obiecał w ostatnim czasie przeprowadzenie ataków także na cele w innych europejskich państwach.

Nie tak dawno grupa Killnet zapowiedziała cybernetyczną wojnę z „wrogami Rosji”, którzy opowiedzieli się po stronie Ukrainy w trwającym właśnie konflikcie za naszą wschodnią granicą. Jak się okazuje, hakerzy nie rzucali słów na wiatr, czego efektem jest potwierdzony właśnie atak na rządowe strony internetowe. Grupie udało się choćby wyłączyć dostęp do witryny ministerstwa spraw zagranicznych Włoch oraz krajowego stowarzyszenia sędziów. Choć wiemy, że atakowali już wcześniej inne cele, to omawiana sytuacja jest ich pierwszą cyfrową ofensywą po wspomnianym wypowiedzeniu wojny sojusznikom Ukrainy.

W ataku poza Killnet udział brał też powiązany z nią zespół Legion. Policja potwierdza, że obie ekipy były też zamieszane w cyberatak na odbywający się w Turynie finałowy Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbył się tydzień temu. Ten zresztą zakończył się wygraną Ukrainy, co oczywiście nie zostało zbyt dobrze przyjęte w Rosji.

Co jednak istotne, większość ataków została zablokowana, a strony, które zostały zdjęte przez hakerów, w większości już przywrócono. Można być jednak pewnym, że Killnet na tym nie poprzestanie i szykuje się gigantyczny konflikt w sieci, do którego mogą przystąpić też inne grupy, zarówno te przychylne Rosjanom, jak i walczące po stronie Ukrainy i szeroko rozumianego zachodu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *