Snajperka „Węgielek” potrafi eliminować kilku Rosjan dziennie. Przybliżamy techniczne parametry jej karabinu

Ukraińska snajperka o pseudonimie „Węgielek” jest jedną z najsłynniejszych bohaterek wojny w Ukrainie. Niewiele o niej wiadomo, ale na podstawie jednego z jej zdjęcia zidentyfikowano broń, z której korzysta. To stosunkowo nowoczesny sprzęt.

Snajperka, która od 2017 r. należy do jednego z batalionów ukraińskiej piechoty morskiej posługuję się bronią Zbroyar UR-10. Jest to samopowtarzalny karabin wyborowy oparty na amerykańskiej konstrukcji ArmaLite AR-10. Od 2012 r. produkuje go ukraińskie przedsiębiorstwo Zbroyar, korzystając niemal wyłącznie z samodzielnie wytwarzanych komponentów. Z USA i Hiszpanii importowana są jedynie lufy karabinów, a broń zasilana jest amunicją NATO 7,62×51 mm.

Oficjalnie bron trafiła na wyposażenie ukraińskiej armii dopiero w roku 2018, ale istnieją dowody na to, że była używana przez ukraińskich snajperów znacznie wcześniej. Już w roku 2015 posługiwali się nią żołnierze 79 Brygady Desantowo-Szturmowej z Mikołajewa. Broń była również mocno eksploatowana w czasie konfliktu w Donbasie.

Zbroyar UR-10

UR-10 zastąpiły starsze karabiny SWD, noszące w ukraińskiej armii oznaczenie SGD-7.62. Mają od nich znacznie większy zasięg, który według zapewnień producenta ma wynosić 1200 m. Dla porównania skuteczny zasięg zwykłego K-47 to 350 m. Lufa UR-10 ma długość 508 mm i może być zastąpiona tłumikiem dźwięku produkowanym przez firmę Zbroyar. Broń posiada również regulowaną kolbę oraz dwójnóg. Waga karabinu to ok. 5 kg, a magazynek występuje w trzech wersjach na 10, 20 lub 25 nabojów.

W UR-10 rolę tłoka pełni suwadło, do którego doprowadzane są gazy prochowe za pomocą długiej rurki. Z tego powodu konserwacja broni jest dość wymagająca, ale nie stanowi to problemu dla strzelca wyborowego. Według ukraińskiego producenta broń posiada celność na poziomie 1 MOA (Minuta Kątowa) lub mniej.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *